Ūminis pankreatitas - tai ūminis kasos uždegimas, kurio metu aktyvuojasi kasos fermentai ir sukelia kasos pažeidimą ir nekrozę.

Ūminis pankreatitas - tai kasos uždegimas, kai staiga žūsta kasos ląstelės, agresyvūs kasos fermentai pradeda ardyti, virškinti kasą, patenka į kraują ir taip penkenkia visam organizmui. Kasos audinys dėl uždegimo paburksta, nebeturinčios kur nutekėti sultys ima ją ardyti, susidaro žuvusių ląstelių (nekrozės) plotai, cistos. Prisidėjus infekcijai jos gali supūliuoti. Ūminio pankreatito atveju, aktyvūs kasos fermentai plinta ir į gilesnius audinius (pilvaplėvės, dengiančios pilvo organus, pleuros, dengiančios plaučius, ertmes), sukelia jų pažeidimą, didina kraujagyslių pralaidumą, dėl ko mažėja kraujo spaudimas, vystosi šokas. Sergant lėtiniu pankreatitu dėl pastoviai rusenančio uždegimo išveša jungiamasis audinys, susidaro kalcifikatai.

Ūminį pankreatitą sukeliančios priežastys:
Besaikis, dažnas alkoholio vartojimas. Jis didina slėgį latakėliuose, didina jų pralaidumą, skatina kasos gleivių tirštėjimą bei pakeičia fermentų aktyvaciją. Be to, jis toksiškai pažeidžia kasos ląsteles;
Tulžies akmenys. Jie gali užkimšti kasos lataką, o kaupiantis fermentų turinčioms sultims, jie gali aktyvuotis ir pažeisti kasą;
Dažnas riebaus, nesveiko maisto vartojimas;
Kasos kraujotakos pakitimai, kasos latakų anomalijos;
Ūminis kasos uždegimas gali būti ir lėtinio pankreatito pasekmė;
Pilvo operacijos, kasos traumos;
Smarkiai padidėjęs lipidų kiekis kraujyje;
Sergant opalige ir kai kuriomis virusinėmis ligomis(AIDS,parotitu);
Vaistų(azatioprinas, valproinė rūgštis, estrogenai, furozemidas)vartojimas;
Darbas(arba ilgalaikis, dažnas buvimas)toksiškoje aplinkoje(pvz.padangų pramonė).

Ūminio kasos uždegimo požymiai:

Ūminio ir lėtinio pankreatito simptomai skiriasi. Ūminiam uždegimui būdinga:
Staigus nuolatinio stipraus skausmo atsiradimas viršutinėje pilvo dalyje(juosiantis, pereinantis į nugarą);
Duriantis, rėžiantis, maudžiantis, nepakeliamas skausmas;
Šleikštulys, pykinimas, vėmimas(išsivėmus nepalengvėja);
Kartumas burnoje;
Pakilusi kūno temperatūra(karščiuojama ~38°C);
Riebaus, rūkyto, aštraus maisto ir gazuotų, alkoholinių gėrimų netoleravimas(kai toks maistas/gėrimai sukelia stiprius skausmus);
Dujų susilaikymas, pilvo pūtimas, viduriavimas;
Gali atsirasti gelta(pagelsta akių obuoliai, oda);
Sunkiais atvejais gali ištikti šokas, sąmonės sutrikimas su kliedesiais ir haliucinacijom. Kartais požymiai primena miokardo infarktą.

Ūminio pankreatito diagnostika:
Kraujo tyrimai(randamas padidėjęs amylazės, lipazės, CRB(C reaktyvaus baltymo), baltųjų kraujo kūnelių kiekis kraujyje);
Šlapimo tyrimai(amylazės kiekis šlapime);
Kasos echoskopija; sanoskopija;kompiuterinė tomografija(KT-su kontrastavimu ar be jo);branduolinis magnetinis rezonansas(MBR - labai geras, nekenksmingas ir perspektyvus diagnostinis metodas. Jo metu galima pamatyti tulžies ir kasos latakus) - šiais tyrimais matomas difuziškas kasos padidėjimas, kasos kontūrų nelygumas,  echogeniškumo sumažėjimas, skysčio sankaupos kasos ar šalia kasos esančiose srityse, kasos pseudocistos(jei skysčio sankaupos nesirezorbuoja ilgiau kaip 4 savaites, jos laikomos pseudocistomis);
Pilvo rentgenograma(stebimas per didelis susikaupusių dujų kiekis, pakituso skersinė storoji žarna);Kasos galvos, kūno ir uodegos priekinis užpakalinis matmuo (statmenai v.lienalis) neturi viršyti atitinkamai 3,5 cm, 2,5 cm ir 2,5 cm.

Ūminio pankreatito diagnostika ir klasifikacija(Atlanta, 1992):
Lengvas ūminis pankreatitas. Pasireiškia pilvo skausmu ir fermentų pokyčiais kraujyje;
Sunkus ūminis pankreatitas. Be kasos pažeidimo, sukelia komplikacijų: kasos nekrozę, pseudocistą, pūlinį;
Ūminės kasos skysčių sankaupos ar riebalinio audinio nekrozė. Aplink kasą ir kasoje susidaro kasos skysčių sankaupos;
Kasos nekrozė. Gali būti vietinis židinys ar nekrozės apimta visa kasa;
Ūminė kasos pseudocistos;
Kasos abscesas. Jungiamojo audinio kapsule apribota pūlių sankaupa kasoje. Tai gali būti infekcijos apimtas kasos nekrozės židinys.

Ūminio kasos uždegimo gydimas:
Ligonis skubiai guldomas į stacionarą, o gydymo taktika pasirenkama pagal uždegimo sunkumą ir jo eigą. Pirmiausiai užtikrinamos gyvybinės funkcijos,vandens ir elektrolitų balansas. Ligoniui neleidžiama nei valgyti, nei gerti, atsiurbiamas skrandžio turinys nazogastriniu būdu(per nosį įvedamas zondas į skrandį), į veną lašinami skysčiai, skausmą malšinantys vaistai. Esant sunkiai ligos formai profilaktikai skiriami antibiotikai, siekiant išvengti tromboembolinių komplikacijų, skiriami antikoaguliantai (slopinantys kraujo krešėjimą). Sunkesniais(esant nekrozei ar pseudocistoms)atvejais taikomas chirurginis gydymas - kasos, ar kasos dalies šalinimas.

Kasos rezekcija:
Po kasos rezekcijos sumažėja kasos sekrecinis pajėgumas ir nuo rezekcijos rūšies bei apimties priklauso, ar atsiras virškinimo sutrikimas (maldigestija) arba malabsorbcija. Po kasos vidurinio segmento pašalinimo, kai siekiama išsaugoti kuo daugiau kasos audinio, nė vienam iš dešimties dėl kasos kaklo ar kūno gėrybinio naviko operuotų pacientų po operacijos neprireikė skirti kasos fermentų. Po drenavimo procedūrų, segmentinės rezekcijos, dvylikapirštę žarną tausojančios kasos galvos rezekcijos (DPPHR) kasos egzokrininės funkcija nesumažėjo. Tuo tarpu po įprastinės pankreatoduodenektomijos ar po prievartį tausojančios (PPPD) apie 20 proc. sumažėja PABA testo (tai netiesioginis kasos funkcijos tyrimas) reikšmė ar sumažėja chimotripsino išmatose. Apskritai, tikėtina, kad po drenavimo procedūrų, segmentinės rezekcijos ar DPPHR (dvylikapirštę tausojančios kasos galvos rezekcijos) kasos egzokrininė funkcija nukenčia mažiau nei po įprastinės pankreatoduodenektomijos ar po PPPD (prievartį tausojančios pankreatoduodenektomijos).
Po kasos operacijų reikia atidžiai stebėti kasos egzokrininę funkciją, ypač pacientų, turinčių padidėjusią sunkaus kasos egzokrininės funkcijos nepakankamumo išsivystymo riziką. Aišku, kad po totalinės pankreatektomijos būtina skirti dideles pankreatino dozes kiekvieno valgymo metu. Nors po dalinės kasos rezekcijos nustatomas dažniausiai lengvo ar vidutinio laipsnio kasos egzokrininės funkcijos nepakankamumas, dėl kitų šiai ligai ar būklėms būdingų patofiziologinių mechanizmų gali pasireikšti steatorėja. Gydymas virškinimo fermentais pagerina kai kurių pacientų, besiskundžiančių pilvo skausmais, būklę, net ir nesant steatorėjos. Taigi skirti fermentų reikėtų ne tik esant aiškiai malabsorbcijai sunkaus kasos egzokrininės funkcijos nepakankamumo atveju, bet ir pacientams, kurių kasos egzokrininės funkcijos nepakankamumas mažesnis.

Kasos perkutatinis drenavimas:
Perkutaninis drenavimas – tinkamas būdas gydant pacientus, kuriems ūminis nekrozinis pankreatitas komplikavosi progresuojančiomis kasos pseudocistomis. Tai – saugi, veiksminga, patikima ir pigi minimaliai invazyvi gydomoji operacija.

Mirštamumas:
Literatūros duomenimis mirštamumas nuo ūminio pankreatito svyruoja tarp 2,1% ir 11,8%.








Pankreatitas, lėtinis pankreatitas, ūminis pankreatitas, kasos uždegimas, kasos pseudocistos, kasos rezekcija, kasos operacija, kasos diagnostika, kasos uždegimo gydymas